Õhk-õhk tüüpi soojuspump tuleb appi küttekulutusi vähendama

Populaarsust koguvad õhksoojuspumbad võimaldavad kütta säästlikumalt ja hoida oma igakuised püsikulud madalad. Kokkuhoid küttekuludelt võib olla märkimisväärne, kuid kui suur on investeering ja kokkuhoid õhksoojuspumbaga ning milline on tasuvusaeg?

Õhksoojuspump?

Kui rääkida säästlikust kütmisest, siis selleks sobib väga hästi inverteriga õhk-õhk-tüüpi soojuspump. Õhksoojuspump kombineerituna mõne teise alternatiivse kütteliigiga on ideaalne lahendus, et hoida kokku küttekulusid. Investeering on mõistlik ja igakuine kokkuhoid märgatav ning tasuvusaeg lühike. Tavalise elektrikatla, -radiaatori vms võrreldes võib soojuspumpade energiatarve olla kuni 78% väiksem. Näiteks kui soojuspump toodab 5 kWh energiat ja tarbib selleks vaid 2 kWh, siis ülejäänud osa – 3 kWh – on tasuta energia, mis pärineb õhust. Seda nimetatakse kütteteguriks (ingl COP), mis näitab, kui palju toodab soojuspump energiat oma tööks tarbitava energia suhtes. Kui küttetegur on 5, siis tähendab see, et soojuspump toodab viis korda rohkem soojusenergiat, kui ise selle tootmiseks vajab. Kasutegur sõltub otseselt välisõhu temperatuurist. Mida soojem on välisõhk, seda suurem on küttetegur. Sellepärast tuleb õhksoojuspumba ostmisel jälgida kindlasti kasuteguri muutumist erinevate temperatuuride juures ning milliseks kujuneb sellisel juhul aasta keskmine (SCOP).  Samuti tuleks seadme soetamisel tähelepanu pöörata sellele, et kas tegemist on on/off- või inverter-tüüpi seadmega. Säästlikkuse ja kasutamise ulatuse poolest on inverter-tüüpi õhksoojuspump KÕIGE KASULIKUM.

Kuhu õhksoojuspump sobib?
Inverteriga õhksoojuspump sobib nii uude kui ka vanasse majja, kuid eelkõige sinna, kus on elekter-, õli-, gaas- või ahjuküte. Väga levinud on õhksoojuspumpade kasutamine vanades majades, mis on kahe- või kolmekorruselised. Aastaid tagasi oli sellistes majades tsentraalküte või neid küttis kohalik katlamaja. Nüüdseks on sellised küttesüsteemid suures osas likvideeritud ja asendatud üldjuhul elektriküttega. Soojusallikana kasutatakse sageli ka kaminaid ja ahjusid. Kuna elektri hind on iga aastaga tõusnud ja elektriradiaatoritega kütmine kalliks muutunud, siis elektriradiaatoriga kütmine võib külmadel talvekuudel 60 m2 korteri elektriarve kasvatada 100 euroni kuus. Samuti on gaasihindade pidev tõus pannud gaasiküttel põhinevate eramute omanikke soetama inverter-tüüpi õhk-õhk-soojuspumpasid, vähendamakas oma igakuiseid küttekulutusi. Suured küttekulud sunnivad inimesi kokku hoidma. Ebasobiv sisekliima ja suured küttearved tekitavad aga inimestes lisapingeid ja stressi.  Õhksoojuspump ongi seade, mida on lihtne ning kiire paigaldada ja see sobib ideaalselt nii vanematesse kui uutesse majadesse, suvilatesse ja korteritesse olemasoleva küttesüsteemi säästjaks ja olmemugavuste suurendajaks.

Mis oleks kõige sobivaim lahendus?

Soojuspump valitakse alati nominaalvõimsuse järgi. Valiku tegemisel on kõige tähtsamaks osaks hoone soojapidavus. Väga kehva soojustuse puhul tuleks sellest müüjat kindlasti informeerida, kuna arvutuste järgi võib sellisel juhul maja jaoks osutuda ideaalse võimsusega näiv soojuspump ebapiisavaks.

Soojuspumba hind sõltub võimsusest!

Õhksoojuspumba soetamisega ei pea ennast üleliigsete küsimustega vaevama. Seadme kasutamine on lihtne ja mugav kõigi pereliikmete jaoks. Soojuspumba kasutamisel jaotub soojus tubades ühtlaselt. Võrreldes elektriradiaatoriga ei tekita soojuspump toas ebameeldivat lõhna, vaid puhastab olemasoleva õhu ning värskendab seda läbi filtrite ja ionisaatori. Tänu sellele muutub lisaks toatemperatuurile ka ruumis oleva õhu kvaliteet. Suvel on selle seadmega võimalik ruumi ka jahutada. Seega on tegemist multifunktsionaalse seadmega, mis kütab, jahutab, ventileerib ja vajadusel eemaldab õhust niiskust. Seade ise koosneb kahest osast, millest üks paigaldatakse hoone siseruumidesse ja teine välja. Selliseid seadmeid saab kasutada igal pool sõltumata korteri, maja, kontori vms suurusest. Vahe seisneb ainult selles, et mitu siseosa ja välisosa tuleb paigaldada ning kuhu. Sõltuvalt majast või koha iseärasusest saab reeglina hakkama ühe seadmega.

Millele peaks tähelepanu pöörama ja arvestama?

Õhksoojuspumba soetamisel on soovituslik ennast eelnevalt kurssi viia seadme tehniliste näitajatega. Erinevate toodete võrdlemisel on äärmiselt oluline, et tegemist oleks omavahel võrreldavate toodetega ehk samaväärsete oma võimsuse ja kasuteguri ning kvaliteedi poolest. Seadet peab saama kasutada ka suurte külmakraadide korral ja olema selle eest kaitstud. Kuna seadet ei soetata üheks ega kaheks aastaks ja tehtav investeering on pikaajaline, siis peaks olema otsus kaalutletud. Eestis ja Skandinaavias on kõige enam tuntud ja levinud Panasonicu ja Toshiba inverter-tüüpi õhksoojuspumbad. Seega seadme soetamisel tuleks eelkõige tähelepanu pöörata pakutava seadme võimsusele, tema kasutegurile soojendamisel (COP – mida suurem, seda kasulikum), kas tegemist on iverter-tüüpi seadmega (ökonoomsem) ja et kas seade on mõeldud kasutamiseks Põhjamaises kliimas, mis on meie kliimas vägagi oluline. Nii nagu iga asjaga, ei ole olemas väga head ja odavat toodet. Kõik tooted ei pruugi sobida meie kliimatingimustega ja Teie kodu eripäraga. Õige toote leidmine on väga oluline, kuna liiga võimsa seadme puhul muutub investeeringu tasuvusaeg pikaks. Liiga nõrga seadme puhul ei saavutata soovitud tulemust ja seade tarbib rohkem energiat, kui peaks.

Aitame leida Teie kodule ÕIGE KODUSOOJUSE !

Võta meie konsultandiga ühendust

 Tiit Kals

55538547

Tiit.kals@gmail.com